Szklane fotografie na wystawie w pomniku Mauzoleum

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

10 lut 2014

Od 24 maja w pomniku Mauzoleum można zwiedzać wystawę fotografii wykonanych XIX-wieczną metodą "mokrej płyty" podczas ubiegłorocznego pikniku historycznego. Na zdjęciach uwieczniono ostrołęckich rekonstruktorów, uczestników pikniku oraz pomnik Mauzoleum.

Technika "mokrej płyty kolodionowej"  jest jedną z najstarszych technik fotograficznych. Tworzenie tego typu zdjęć polega na naświetleniu w drewnianym aparacie wielkoformatowym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą. Naświetloną płytę poddaje się kąpielom w specjalnie przygotowanych roztworach. Otrzymany obraz jest pozytywem, którego nie można kopiować. Każde zdjęcie jest unikatem.

Fotografie zostały wykonane przez Tomasza Łoja i Andrzeja ""Grabę" Grabowieckiego z Polic, pasjonatów fotografii historycznej i autorów projektu edukacyjno - kulturalnego zatytułowanego "Objazdowy Fotograf".

 Współorganizatorem wystawy jest Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne "Czwartacy", które jest także właścicielem prezentowanych fotografii.

Ekspozycję można oglądać do 30 sierpnia  br. w pomniku Mauzoleum przy ulicy Warszawskiej 2.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2014-02-10
Data publikacji:2014-02-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Augustyniak
Liczba odwiedzin:435