„Ja, Hucuł – opowieść z Karpat Wschodnich” na wernisażu nowej wystawy czasowej

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

9 maj 2015

Otwarciu wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach z XIX i XX wieku”, które odbyło się 8 maja 2015 roku (piątek) towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego pt. „Ja, Hucuł – opowieść z Karpat Wschodnich” w reżyserii Danuty Buchczyk i Jerzego Kołodziejczyka z 2004 roku.

„Ja, Hucuł – opowieść z Karpat Wschodnich” przedstawia obraz Hucułów zamieszkujących ukraińskie Karpaty Wschodnie (Czarnohora). Poprzez oddalenie od cywilizacji i podporządkowanie prawom natury, Huculi wiodą życie zgodne z tradycją. Mimo wszelkich trudności i świadomości, że gdzie indziej żyje się łatwiej, wielu z nich nie chce opuszczać rodzinnej Huculszczyzny. Sami mówią o magicznej mocy gór, która nie pozwala nikomu stąd wyjechać. Ich los kształtują dwa podstawowe czynniki: ciężka praca fizyczna i tradycja. Każdemu z ważnych momentów życia, jak chrzest, wesele, czy pogrzeb towarzyszą tradycyjne obrzędy, w których uczestniczy zazwyczaj cała wieś.


W filmie było można usłyszeć m.in. muzykę jednego z najznakomitszych karpackich multiinstrumentalistów - Romana Kumłyka, nierzadko nazywanego piewcą Huculszczyzny. Ten propagator huculskiego folkloru, założyciel prywatnego muzeum, był jednym z najbardziej znanych współczesnych muzyków huculskich. W prowadzonej przez siebie kapeli "Czeremosz" Roman Kumłyk grał na skrzypcach i instrumentach dętych - dwojnicy, sopiłce, telence i dudach. Towarzyszyły mu bajan, cymbały oraz bęben.


Częścią ekspozycji jest również zbiór filmów i reportaży archiwalnych poruszających temat Huculszczyzny w latach 20-30tych XX wieku. Zestaw zebrany i opracowany przez Krzysztofa Krzyżanowskiego.


Wszystkich tych, którzy chcą wybrać się w tę niezwykłą podróż na Huculszczyznę zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.od 8 maja do 14 czerwca 2015 roku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-09
Data publikacji:2015-05-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Augustyniak
Liczba odwiedzin:659