Koncert plenerowy na Fortach Bema za nami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 maja 2017

W niedzielę 14 maja 2017 r. na Fortach Bema odbył się koncert plenerowy pt. „Jadą goście, jadą...", czyli mieszczański Gdańsk w kurpiowskiej puszczy w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, zorganizowany przez Fundację Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach "Etno-Klasyka" oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Impreza była częścią cyklu koncertów zorganizowanych w ramach IV Festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie.

Podczas wyjątkowych koncertów plenerowych mieliśmy okazję zobaczyć i poznać carillon - instrument składający się z kilkudziesięciu dzwonów ważących łącznie prawie 5 ton i zawieszonych na jednej platformie. Jest to jedyny mobilny carillon w Polsce (jeden z ośmiu w całej Europie!), który jest własnością Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Monika Kaźmierczak. Miejska carillonistka od 2001 roku. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (teoria muzyki, muzyka kościelna, dyrygentura chóralna) oraz Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Naukę gry na carillonie zaczęła podczas kursów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które prowadził Gert Oldenbeuving z Holandii. Laureatka wielu stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału (2001), stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego na studia w Amersfoort (2003/2004), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, wykorzystanego na kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera.

Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie (2003 – I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo, 2004 – II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo, 2008 – finał Międzynarodowego Konkursu Carillonowego im. Królowej Fabioli w Mechelen, 2013 – III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym dla Duetów w Zwolle). 

Informacja za http://www.etnosakralia.pl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie