O Gwieździe Betlejemskiej w naszym muzeum

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

6 gru 2017

W środę 6 grudnia 2017 r. odbyło się Muzealne Spotkanie przy Lampce poświęcone Gwieździe Betlejemskiej, o której opowiedziała dr Jadwiga Biała.

Poszukiwanie pierwszej gwiazdy w wigilijny wieczór nawiązuje do gwiazdy, która według Ewangelii Świętego Mateusza swym pojawieniem miała oznajmiać narodzenie Chrystusa.

Na podstawie ewangelicznego opisu trudno zdecydować, czym była tajemnicza gwiazda - jasną kometą, gwiazdą nową lub supernową, czy też spotkaniem na niebie dwóch lub trzech planet. W ostatnim dziesięcioleciu przed naszą erą można było obserwować kilka takich niezwykłych zjawisk. W 7 roku w gwiazdozbiorze Ryb nastąpiło trzykrotne złączenie Jowisza i Saturna. Obserwowano też gwiazdy nowe lub supernowe: w 5 roku w Koziorożcu, a rok później w Orle. W 3 i 2 roku w gwiazdozbiorze Lwa w pobliżu gwiazdy Regulus widoczne były złączenia Jowisza i Wenus. 

Tajemnicza gwiazda mogła być również zjawiskiem cudownym, którego astronomia nie jest w stanie wytłumaczyć. Może to być także pewna metafora. Mówimy przecież, że ktoś „urodził się pod szczęśliwą gwiazdą”, albo, że czyjaś „ gwiazda zajaśniała”. 

Dr Jadwiga Biała ukończyła studia astronomiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Tytuł doktora uzyskała w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.  Przez wiele lat kierowała Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Jest specjalistą z zakresu mechaniki nieba oraz historii astronomii i meteorytyki, zajmuje się też popularyzacją tych dziedzin.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-06
Data publikacji:2017-12-06
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Augustyniak
Liczba odwiedzin:981