Przedstawiamy kolejny obiekt miesiąca (2014)

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

24 sie 2016

Etat de Service du Capitaine Bem [Joseph] Aide de Camp du Général de Brigade Bontemps - (Stan służby kapitana Bema [Józefa] adiutanta generała brygady Bontemps) 

Rękopis, który prezentujemy to opis służby wojskowej Józefa Bema sporządzony w języku francuskim w 1824 roku. Z treści wynika, że Józef Bem urodzony 14 marca 1794 roku w Tarnowie, 3 października 1809 został wcielony jako kadet do Korpusu Kadetów Artylerii i Inżynierii. Dalej następuje opis awansów, przeniesień i dymisji, a także udziału w wojnach, bitwach, oblężeniach, odniesionych ran i otrzymanych odznaczeń. Zapis kończy informacja o postawieniu Bema pod sąd w związku z podejrzeniem o malwersację pieniędzy służbowych.

W wyniku rozprawy - podczas której nie potwierdzono zarzutu sprzeniewierzenia - Józef Bem spędził miesiąc w areszcie, później zaś został przeniesiony na tzw. reformę (karne przeniesienie do innej jednostki z połową żołdu). Podłożem sprawy była prawdopodobnie chęć ukarania Bema za niedawny udział w tajnych związkach.
Prezentowany obiekt nieprzypadkowo znalazł się w gablocie Obiektu miesiąca w marcu. To właśnie w najbliższych dniach przypada 220. rocznica urodzin generała Józefa Bema, a 23 marca - zarówno w Polsce jak i na Węgrzech - obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  

Rękopis, papier żeberkowy ze znakiem wodnym; MKK/HA/1057

 

 

 
 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-08-24
Data publikacji:2016-08-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Krzysztof Augustyniak
Liczba odwiedzin:428