Legendy Naszej Wsi - Kości

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

22 gru 2015

Jesienią 2014 roku młodzież gimnazjalna z Gminy Czarnia (powiat ostrołęcki), w ramach "Akademii Kolberga", rozpoczęła prace reporterskie w swoich wsiach. Zadaniem uczniów było przeprowadzenie wywiadów ze starszymi mieszkańcami - dziadkami lub sąsiadami i nagranie ich opowieści o lokalnych legendach. Łącznie zebrano 18 legend i historii z pogranicza świata codziennego i magicznego.

Wiosną 2015 rozpoczęły się warsztaty animacji filmowej "Legendy Naszej Wsi", koordynowane przez Stowarzyszenie Trójwiejska z Gdańska i prowadzone przez Poklatkowo.pl. W trakcie zajęć młodzież z Zespołu Szkół w Czarni ułożyła scenariusz a później zrealizowała w technice poklatkowej film "Kości". Jedną z bardziej magicznych i poruszających legend ze wsi Długie, opowiedzianą przez Panią Zofię Piórkowską.

Na każdą sekundę filmu przypada 12 ujęć.

Udźwiękowienie filmu - oparte na muzyce tradycyjnej z tego regionu - stworzone także przez młodych muzykantów z wsi Bandysie - uczniów ZS w Czarni i w większości uczestników projektu.

Projekt był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach PO "Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej" oraz otrzymał finansowe wsparcie OSM Piątnica i KBS w Myszyńcu.

https://www.youtube.com/watch?v=tw6CppUl2ls

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-22
Data publikacji:2015-12-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1543