Oferta edukacyjna

Artykuły

Przejdź do - Warsztaty bartnicze w Zagrodzie Kurpiowskiej

Warsztaty bartnicze w Zagrodzie Kurpiowskiej

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na warsztaty prowadzone przez Janusza Marzewskiego – Prezesa Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich, które odbywają się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. 

18 listopada 2016
Czytaj więcej o: Warsztaty bartnicze w Zagrodzie Kurpiowskiej
Przejdź do - Wycinanka

Wycinanka

Zajęcia prowadzone w formie warsztatów, pozwalające uczestnikom poznać historię wycinanki oraz zgłębić tajniki i kolejne etapy jej tworzenia. Każda z osób biorących udział w warsztatach pod bacznym okiem twórczyni ludowej własnoręcznie wytnie wybrany wzór wycinanki.

11 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Wycinanka
Przejdź do - Pieczywo obrzędowe

Pieczywo obrzędowe

Zajęcia warsztatowe, na których dzieci uczą się lepić z ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych - tzw. byśki i nowe latka. Po zakończeniu zajęć, uczestnicy zabierają do domu wykonane przez siebie figurki. Podczas warsztatów twórczyni ludowa opowiada historie związane z kurpiowskim pieczywem obrzędowym.

11 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Pieczywo obrzędowe
Przejdź do - Kwiaty

Kwiaty

Warsztaty muzealne,  podczas których dzieci i młodzież mają okazję nauczyć się wykonywania tradycyjnych kurpiowskich kwiatów z bibuły. Warsztaty odbywają się z udziałem twórczyni ludowej, która pokazuje, jak tworzyć poszczególne elementy różnych odmian kwiatów. 

11 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Kwiaty
Przejdź do - Pisanki wielkanocne

Pisanki wielkanocne

Zajęcia warsztatowe, podczas których twórczyni ludowa demonstruje jak powstają "piski" czyli jajka pisane rozgrzanym woskiem i farbowane na kolorowo. Techniką tą, charakterystyczną dla Puszczy Zielonej, uczestnicy wykonają podczas warsztatów swoją pisankę. 

11 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Pisanki wielkanocne
Przejdź do - Palma wielkanocna

Palma wielkanocna

Zajęcia warsztatowe poświęcone kurpiowskiej palmie wielkanocnej, na których uczestnicy uczą się wykonywania palm. Aby "uwić" tradycyjną palmę najpierw należy przygotować z wiele kolorowych kwiatków z bibuły. Można również wykorzystać gałązki roślin zimozielonych np.: bukszpan, świerk czy jałowiec. 

11 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Palma wielkanocna
Przejdź do - Ozdoby choinkowe

Ozdoby choinkowe

Zajęcia warsztatowe, które mają na celu naukę tradycyjnych ozdób choinkowych z naturalnych, "ekologicznych" materiałów: słomy, bibuły, papieru. Na warsztatach powstaną łańcuchy, gwiazdki, aniołki, bombki, które każdy z uczestników zabierze ze sobą na własną choinkę.  

11 sierpnia 2016
Czytaj więcej o: Ozdoby choinkowe