Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Lekcje Muzealne

Artykuły

Przejdź do - Kilka słów o bohaterach

Kilka słów o bohaterach

Lekcja skierowana do najmłodszych gości naszego muzeum. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się kogo określamy mianem bohatera. Jak upamietniamy takie osoby i jak oddajemy im cześć. Zajęcia podsumuje karta pracy, przygotowana w celu utrwalenia zdobytej wiedzy.

9 listopada 2017
Czytaj więcej o: Kilka słów o bohaterach
Przejdź do - "Pomnik szczerych serc"

"Pomnik szczerych serc"

Zajęcia, podczas których nasi goście poznają trudne losy Pomnika Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Uczniowie  dowiedzą się jakie wydarzenie historyczne dało impuls do powstania budowli. Co spowodowało opóźnienie budowy? Co działo się z Pomnikiem po II wojnie światowej? Wiadomości utrwalimy za pomocą specjalnie przygotowanych kart pracy.

9 listopada 2017
Czytaj więcej o: "Pomnik szczerych serc"
Przejdź do - "Ułani od Beliny"

"Ułani od Beliny"

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na nową lekcję pt. „Ułani od Beliny”. 

23 października 2017
Czytaj więcej o: "Ułani od Beliny"

Kurpiowskie złoto, czyli historia bursztynu na Kurpiach

Lekcja w formie wykładu, na której uczniowe poznają historię kurpiowskiego "jantaru", dowiedzą się w jaki sposób był pozyskiwany, jak wyglądała tradycyjna obróbka, gdzie były największe złoża bursztynu oraz jakie były jego właściwości. Na koniec zajęć odbędzie się projekcja filmu "Ostatni bursztyniarze na Kurpiach" reż. J. Fido (15 minut), która podsumuje historię bursztyniarstwa na Kurpiach.

10 marca 2017
Czytaj więcej o: Kurpiowskie złoto, czyli historia bursztynu na Kurpiach

Wspomnienia zamknięte w kadrze

Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej dzieci poznają i utrwalają sobie podstawowe pojęcia: fotograf, fotografia, atelier, klisza itp. Jednym z głównych założeń lekcji jest przybliżenie uczniom mód i obyczajów minionych czasów, wprowadzenie ich w klimat dawnych lat, a przede wszystkim rozbudzenie szacunku do przeszłości i jej pamiątek, jakimi niewątpliwi są stare fotografie. Natomiast w części praktycznej każdy uczeń własnoręcznie wykona ramkę do zdjęć w stylu retro. Lekcja prowadzona w oparciu o wystawę stałą "Ostrołęka i Kurpie. Między wątkiem historii a osnową życia".

9 marca 2017
Czytaj więcej o: Wspomnienia zamknięte w kadrze

Dawni rzemieślnicy

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się kim był rzemieślnik i czym się zajmował. Poznają zawody, które niegdyś były zajęciami dochodowymi i prestiżowymi, a które już dziś prawie zupełnie zaniknęły. 

9 marca 2017
Czytaj więcej o: Dawni rzemieślnicy