Publikacje
Artykuły
Ksiądz Mieczysław Mieszko – społecznik i patriota
Tytuł: Ksiądz Mieczysław Mieszko – społecznik i patriota
Autor: Tomasz Pokornowski
Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej
Tytuł: Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej
Autor: Marian Pokropek
Publikacja autorstwa prof. Mariana Pokropka (profesor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego) jest pracą naukową poświęconą tradycyjnemu budownictwu ludowemu z regionu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.
Z nadnarwiańskich borów
Autor: Adam Chętnik
Opracowanie i przygotowanie do druku: Jacek Chętnik, Janusz Gołota
Publikacja wydana z okazji 130. rocznicy urodzin wieszcza Kurpiowszczyzny - Adama Chętnika. Książka jest kontynuacją opracowania pt. „Z kurpiowskich borów”, wydanego przez „Ossolineum” we Lwowie w 1930 roku.
Bitwy i potyczki 1863-1864 (Województwo płockie)
Autor: Stanisław Zieliński
Seria: Militaria Masoviensia
Opracowanie i wstęp: Barbara Kalinowska
Publikacja jest opracowaniem fragmentu dzieła Stanisława Zielińskiego „Bitwy i potyczki 1863-1864” z 1913 roku. Niniejsze wydanie obejmuje opisy bitew i potyczek powstania styczniowego na terenie byłego województwa płockiego, także dzisiejszego powiatu ostrołęckiego i ostrowskiego.
Dni przełomu powstania listopadowego. Bitwa pod Ostrołęka (26 maja 1831)
Autor: Norbert Kasparek
Seria: Militaria Masoviensia
Monografia naukowa bitwy pod Ostrołęką, stoczonej 26 maja 1831 roku. Publikacja podzielona na trzy części: Wyprawa na gwardię, Bitwa, Pobojowisko. Opracowana w oparciu w wieloletnie badania, zawiera bogatą bibliografię, indeks osobowy i indeks nazw geograficznych. Oprócz tego w opracowaniu można znaleźć 24 mapy i plany bitwy.
Generał Józef Bem. Bohater Polski i Węgier
Autor: István Kovács
Etnofonie kurpiowskie
Wydawnictwo etnograficzne, które prezentuje pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego w nowych, orkiestrowych aranżacjach. Jest to muzyczne połączenie dwóch postaci polskiej kultury - utalentowanego kompozytora Karola Szymanowskiego oraz wybitnego etnografa i duchownego ks. Władysława Skierkowskiego. Tematem łączącym te dwa nazwiska jest fenomen śpiewu kurpiowskiego.
Mówią wieki
Jedenasty numer miesięcznika historycznego, który był współfinansowany ze środków Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wydanie w sposób szczególny porusza kwestie bitwy pod Ostrołęka. W numerze do przeczytania teksty m.in. Barbary Kalinowskiej („Pomniki bitwy pod Ostrołęką”) i Marii Samsel („Projekt Ponarwie. Konserwacja i rewitalizacja fortu ziemnego o Pomnika Mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku”)
Strona: 1/3
- Strona: bieżąca1
- Strona: 2
- Strona: 3
- następna
- Przejdź na koniec