Wirtualny obiekt miesiąca

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Palma kurpiowska – wirtualnym obiektem miesiąca kwietnia

Przejdź do - Palma kurpiowska – wirtualnym obiektem miesiąca kwietnia

Bywają różne: małe, średnie, duże, rozłożyste, podobne do bukietu, smukłe, strzeliste, kolorowe, pstrokate i krzykliwe, a także stonowane i skromne, wykonane z różnych materiałów, z bibuły, satyny, plastiku oraz wyłącznie z darów natury. Jedno jest jednak ich wspólnym mianownikiem – obok pisanek są głównym symbolem okresu Wielkiejnocy. O czym mowa? O palmie rzecz jasna. W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami niedzielą zwaną również na Kurpiach Kwietną bądź Wierzbną, a upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy i przywitanie go przez lud prawdopodobnie liśćmi daktylowca, przedstawiamy Państwu stosowny wirtualny obiekt - współczesną palmę kurpiowską. 

Pisanki, „Droga krzyżowa”- wirtualnym obiektem miesiąca marca 2017

Przejdź do - Pisanki, „Droga krzyżowa”- wirtualnym obiektem miesiąca marca 2017

Właśnie rozpoczęliśmy okres, który nadal jest bardzo ważny nie tylko w kulturze polskiej, ale również w innych krajach należących do kręgu kultury chrześcijańskiej - Wielki Post. Stosownie do tej poprzedzającej Święta Wielkanocne pory wybraliśmy dla Państwa muzealny obiekt. Tym razem jest to „kompozycja 14 scen Męki Pańskiej przedstawiona na 14 wydmuszkach gęsich jaj” autorstwa nieżyjącego już Kazimierza Bondaryka (zm. 3 sierpnia 2015 r.).

Grafika "Piast" wirtualnym obiektem grudnia 2016

Przejdź do - Grafika "Piast" wirtualnym obiektem grudnia 2016

Grafika Piast obrazuje moment przybycia dwóch aniołów do domu Piasta i jego żony Rzepichy. Scena przedstawia Piasta siedzącego przed chatą i wykonującego drewniane koło. Przed nim stoi dwóch mężczyzn wspartych na kosturach nawiązujących kształtem do biskupich pastorałów. Jeden z nich w białej szacie, mocno rozświetlony, wybija się kontrastowo na tle mocnych kolorów wypełniających przedstawienie. Nosi duży, bardzo jasny, wręcz świetlisty kapelusz z podwiniętym rondem. Drugi wędrowiec, odwrócony do widza tyłem, ubrany jest w czerwoną szatę. Z boku, z prawej strony obrazu, gościom przygląda się Rzepicha trzymająca na ręku dziecko. Kobieta opiera na biodrze dużą misę wypełnioną owocami. Postacie są lekko zgeometryzowane w sposób charakterystyczny dla Stryjeńskiej.

Wycinanka Rozalii Jeziorkowskiej wirtualnym obiektem listopada 2016

Przejdź do - Wycinanka Rozalii Jeziorkowskiej wirtualnym obiektem listopada 2016

Wirtualnym obiektem miesiąca jest wycinanka, tzw. leluja, stworzona przez artystkę ludową - Rozalię Jeziorkowską, wykonana z czerwonego papieru glansowanego nożycami do strzyżenia owiec. Wycinanka ma formę drzewka z podstawą, u stóp którego klęczą aniołowie. Jej kompozycja jest pionowa, symetryczna. Część górna, główna, zwana koroną, jest zamknięta, owalna. W centrum twórczyni umieściła postać ludzką - gospodynię (z wyraźnie zaznaczonym fartuszkiem); część dolna stanowi podstawę, jest prostokątna, na niej, po obu stronach pnia drzewka, znajdują się dwie figury aniołów. „Korona” misternie ażurowana kontrastuje z bardziej jednolitą płaszczyzną podstawy. Wycinanka wykazuje cechy charakterystyczne dla okolic Kadzidła - wykonana jest drobnymi cięciami, górna część o zróżnicowanym ornamencie.

Kaftan damski - wirtualny obiekt miesiąca (października)

Przejdź do - Kaftan damski - wirtualny obiekt miesiąca (października)

Obiektem miesiąca jest kaftan damski, tzw. okrągły lub z ogonkiem. Kaftan składa się z trzech zasadniczych części: gładkich, nieprzecinanych pleców oraz dwóch boków. Uszyty jest z lekkiej, gładkiej wełny z płócienną podszewką. Zapinany na rząd małych, kremowych guzików. 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-06-27
Data publikacji:2016-06-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7830