Montaż kronik i filmów z okresu międzywojennego na wystawie „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”

Montaż kronik i filmów z okresu międzywojennego na wystawie „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”

Do 21 czerwca 2015 roku, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce można oglądać wystawę „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany”. Podczas zwiedzania ekspozycji wyświetlany jest film będący montażem filmów dokumentalnych i reportaży pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego, które poświęcone są Huculszczyźnie i jej mieszkańcom. Autorem montażu jest Krzysztof Krzyżanowski. Czas zestawu: 53 minuty.

Film złożony jest z fragmentów kronik P.A.T. z lat 1933-37, filmów dokumentalnych oraz filmu fabularnego „Przybłęda” .

Obrazy zatrzymane na taśmach filmowych ukazują elementy charakterystyczne dla regionu Huculszczyzny i jej ludności. Możemy zobaczyć m.in.: sceny z życia codziennego Hucułów, uroczystości rodzinne, charakterystyczne zagrody grażdy, a także słynne spławy darab górskimi rzekami Czeremoszem i Prutem. Atutem filmu są zatrzymane w kadrze malownicze krajobrazy Karpat Wschodnich, które przyciągały rzesze turystów, szczególnie w okresie II Rzeczypospolitej.

Ponadto, montaż wzbogacony jest o fragmenty melodramatu w reżyserii Jana Nowiny-Przybylskiego pt. „Przybłęda”. Nakręcony w 1933 roku film fabularny przedstawia dramatyczną historię miłosną żonatego Dmetro, włóczęgi Jura oraz pięknej Maryjki. Akcja rozgrywa się w jednej ze wsi huculskich, dzięki czemu możemy obserwować bogaty folklor oraz autentyczną scenerię Huculszczyzny.

Serdecznie Państwa zapraszamy do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8 w Ostrołęce.