Rzeźba Czesława Latoszka wirtualnym obiektem lutego 2016

Rzeźba Czesława Latoszka wirtualnym obiektem lutego 2016

Wirtualnym obiektem miesiąca jest gliniana rzeźba pt.Akordeonista, wykonana przez Czesława Latoszka – garncarza z Pułtuska urodzonego w 1925 roku.

W rodzinie Latoszków garncarstwem zajmowali się ojciec Czesława – Franciszek – oraz stryj Władysław, którzy należeli do nielicznych garncarzy tworzących w Pułtusku w II poł. XX wieku. W warsztacie Czesława Latoszka powstawały dzbany, „buńki”, cukiernice, popielnice oraz imbryki. Naczynia przeważnie zdobione były barwnymi wzorami geometrycznymi i roślinnymi oraz polewane glazurą. Poza naczyniami użytkowymi spod jego rąk wychodziły także niewielkich rozmiarów rzeźby muzykantów, tancerzy i zwierząt.

Prezentowana rzeźba przedstawia mężczyznę grającego na akordeonie. Ukazany jest w pozie siedzącej, podtrzymuje w dłoniach wsparty na kolanach instrument. Całość usytuowana jest na owalnej podstawie ozdobionej dużym, rozłożystym kwiatem. W sposobie przedstawienia postaci widoczna jest skłonność do przerysowywania i deformacji. Proporcje rąk oraz nóg są zachwiane, głowa jest niewielka w stosunku do tułowia, akordeon lekko zniekształcony. Twórca w dużym stopniu zrezygnował ze szczegółowego opracowania poszczególnych elementów dzieła. Skupił się przede wszystkim na zaznaczeniu twarzy muzykanta, ubrania oraz zdobiącego podstawę kwiatu. Rzeźba jest w naturalnym kolorze gliny, nieglazurowana.

Inspiracją do powstania rzeźby była postać rzeczywista – muzykant, który przychodził do pracowni garncarzy pułtuskich i uprzyjemniał im czas pracy swoją muzyką.

Rzeźba wraz z kilkunastoma innymi naczyniami i figurkami zakupiona została do zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w 2015 roku.

  Akordeonista, 1960–1980, Czesław Latoszek, Pułtusk, glina, nr inw. MKK/E/3925