„Sosna” wirtualnym obiektem miesiąca

„Sosna” wirtualnym obiektem miesiąca

Obiektem miesiąca – sierpnia – jest figura zatytułowana Sosna, wykonana przez Mariannę Staśkiewicz – twórczynię pochodzącą z Kadzidła. 

Prezentowany obiekt wykonany został techniką koronki szydełkowej z różnobarwnych nici bawełnianych. Figura składa się z kilku połączonych ze sobą elementów koronkowych, które po zakomponowaniu i odpowiednim ułożeniu nasączone zostały roztworem wody z cukrem. Po wyschnięciu nici stały się twarde i zachowały zamierzony przez twórczynię kształt.

Obiekt przedstawia usytuowane na owalnej podstawie drzewo oraz dwie postacie – mężczyznę i kobietę. Drzewo ma rozłożyste konary, między którymi przedstawione są czarne ptaki, przy jego pniu znajdują się wspomniane postacie. Kobieta ukazana w pozie stojącej delikatnie pochylona jest w kierunku mężczyzny. Postać mężczyzny zaprezentowano w pozycji półleżącej (w momencie przechodzenia pod jednym z korzeni drzewa).

Prezentowany obiekt ilustruje sosnę, której przypisywano lecznicze właściwości. Według przekazów uzdrowienie następowało na skutek przejścia pod wystającym korzeniem drzewa. Zilustrowana przez Marianne Staśkiewicz sosna znajduje się na trasie Kadzidło – Tatary.

Sosna zakupiona została do zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w 2011 roku.

2011, Marianna Staśkiewicz, Kadzidło, nici bawełniane, folia aluminiowa, gazeta, szydełkowanie, nr inw. MKK/E/3675