Wystawa czasowa „Beliniacy”

Wystawa czasowa „Beliniacy”

Na ekspozycji została przybliżona historia 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich nazywanych potocznie, od pseudonimu dowódcy Władysława Beliny-Prażmowskiego, Beliniakami. Ważnym punktem „opowieści” jest okres stacjonowania pułku w Ostrołęce od listopada 1916 do sierpnia 1917 r.

Zwiedzający mogą zobaczyć fotografie archiwalne, przedstawienia malarskie, odznaczenia, pamiątki i inne przedmioty związane z pierwszą formacją kawaleryjską w niepodległej Polsce.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy współpracy z Wojskowym Biurem Historycznym będzie prezentowana do 30 listopada br.

Ekspozycji towarzyszy oferta edukacyjna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz wystawa „Na koń! Wyposażenie kawalerii polskiej XX w.”, na której rezentujemy fragment prywatnej kolekcji gromadzonej przez ponad 50 lat przez Wojciecha Surawskiego z Łomży. Na ekspozycji znajdują się wybrane elementy wyposażenia kawalerii w XX wieku, w tym te związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki.