Podróżnicy wrócili na Kurpie. Piknik rodzinny pt. „Z małą walizką w wielki świat” za nami

Podróżnicy wrócili na Kurpie. Piknik rodzinny pt. „Z małą walizką w wielki świat” za nami

W sobotę 6 czerwca 2020 r. wyruszyliśmy w muzealną, daleką podróż. Na Fortach Bema w Ostrołęce odbył się rodzinny piknik edukacyjny pt. „Z małą walizką w wielki świat”. Uczestnicy podróżniczej imprezy stawili się na czas do punktu odlotów, gdzie otrzymali bilety na samolot oraz zestaw podróżnika (walizka, naklejki, mapa, samolot – zabawka, pocztówka i znaczek). Po odprawie samoloty wystartowały w różne strony świata.

Na Bałkanach czekał przewodnik, w którego wcielił się akordeonista Robert Lipka. Zaprezentował on gościom przepiękne rytmy bałkańskie, zaznajomił z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi tamtego regionu oraz nauczył bułgarskiego tańca ludowego „horo”.

Te rodziny, które wybrały się za Ocean Atlantycki, po wylądowaniu spotkały wojowniczych Indian z plemienia „Mówiący Kij”. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej witając gości nadali im tymczasowe indiańskie imiona, pomalowali twarze i ugościli w swych tipi. W wiosce nie brakowało gier i zabaw. Szczególnie dużym powodzeniem zarówno wśród młodszych jak i starszych podróżników cieszyła się lekcja strzelania z łuku do tarczy.

Jeden z samolotów przeniósł pasażerów na półkulę południową i wylądował w Australii. W tym niezwykłym kraju, gości przywitał etnolog Robert Dul, posiadający ogromną wiedzę o tym kontynencie i jego mieszkańcach. Podróżni zdobyli wiele ciekawych informacji o życiu i kulturze dawnych mieszkańców Australii, spróbowali swoich sił w tworzeniu barwnych dzieł z wykorzystaniem techniki malarstwa kropkowego Aborygenów.

Kto poleciał na wschód, ten zawitał do Japonii. W dalekim Kraju Kwitnącej Wiśni, gości przyjęły mistrzynie origami, w które wcieliły się pracownice Muzeum. W tym punkcie wyprawy podróżnicy zapoznali się z japońskim mini-słowniczkiem zawierającym podstawowe zwroty i nazewnictwo wschodu oraz własnoręcznie wykonali dzieła z papieru i różnorodnych tkanin: postaci samuraja, gejszy oraz kolorowe żurawie.

Podczas pobytu w każdym z krajów, uczestnicy wyprawy zbierali naklejki z lokalnymi motywami, które naklejali na walizkę, oraz znaczki na pamiątkowe pocztówki. Po powrocie na Kurpie podróżni odwiedzili Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r., gdzie pod sarkofagiem zapalili świeczki i oddali hołd poległym powstańcom.

Piknik trwał do późnych godzin popołudniowych, a uczestnicy uśmiechnięci i zmęczeni dopytywali o terminy kolejnych wypraw. Z naszego zaproszenia skorzystało ponad 70 osób. Ilość uczestników była ograniczona ze względu na obostrzenia sanitarne związane z zagrożeniem COVID-19.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tej niezapomnianej imprezy rodzinnej.

Do zobaczenia następnym razem!