Recital Nicholasa Kaponyasa

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Kobo Music Studio z Nowego Jorku zapraszają na recital Nicholasa Kaponyasa – amerykańskiego pianisty polskiego pochodzenia, który odbędzie się w sobotę 27 lipca 2019 r. w budynku muzeum przy placu gen. J. Bema 8. Początek wydarzenia godz. 18.00.

W programie recitalu:

Frederic Chopin: Nocturne in B flat minor Opus 9 number 1

Johann Sebastian Bach: Prelude and Fugue in A flat Major Well Tempered Clavier Book 1

Joseph Haydn: Sonata in B minor Hob XVI/32

I. Allegro moderato

II. Menuet

III. Finale

Franz: Liszt: Concert Etude in D flat major “Un sospiro”

Ginastera: Danzas Argentinas Opus 2

I. Danza del viejo bolero

II. Danza de la moza donosa

III. Danza del gaucho matrero

Kabalevsky: Preludes Opus 38

II. Scherzando

III. Vicace leggiero

VI. Allegro molto

Henryk Mikołaj Gorecki: Piano Sonata

I. Allegro molto, con fuoco

II. Grave pesante e corale

III. Allegro vivace (ma non troppo)

Nicholas Kaponyas – dwudziestoletni pianista, wychowanek KOBO Music Studio. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Jego pierwszą nauczycielką była Bożena Konkiel. Przez cztery lata uczęszczał do Mannes Preparatory Division, gdzie uczył się u Marci Eckert. Dwa ostatnie lata spędził na nauce w​ Mannes School of Music, gdzie studiuje z profesor Eteri Andjaparidze.

W ostatnich trzech latach pianista brał udział w Międzynarodowych Klasach Mistrzowskich w Katowicach, gdzie studiował z profesorami: Andrzejem Jasińskim, Anną Górecką, Wojciechem Świtałą, Ewą Pobłocką i Jerzym Sterczyńskim.  Artysta pracował także z profesorami: Pavliną Dokovską, Spencerem Myerem, Zelmą Bodzin, Seymourem Bernsteinem i Vladimirem Valjarevicem.

Artysta występował wielokrotnie w wielu miejscach Nowego Jorku takich jak: Fundacja Kościuszkowska, Polski Konsulat, Donna Library, Steinway Hall, Tenri Cultural Institute, Centrum Polsko-Słowiańskie i w wielu innych. Swoje umiejętności prezentował również w Katowicach, Nałęczowie, Massachusetts w Blandford, Washington DC, oraz San Juan, Puerto Rico.

Nicholas Kaponyas nagrał 4 płyty indywidualne i współpracował przy nagraniu 3 innych z polonijną młodzieżą. Jest on także dwukrotnym laureatem “Leschetizky Piano Competition”. W roku 2016 zajął pierwsze miejsce w Konkursie Fortepianowym “Accolades”. Artysta uczestniczył także w festiwalu „Glass on Water”, zaś w listopadzie 2016 roku zajął pierwsze miejsce w “Concerto Competition” organizowanym przez Mannes Preparatory Division. Jako zdobywca pierwszego miejsca, 13 maja 2017 r., wystąpił z orkiestrą symfoniczną. W 2018 r. zajął drugie miejsce na XXII Festiwalu Pianistycznym w Nałęczowie. W ostatnim roku został nagrodzony wysokimi stypendiami przez nowojorskie polonijne organizacje za jego zaangażowanie w życie polonijne.

Wstęp wolny.