Trwają prace nad wystawą

Trwają prace nad wystawą

Przygotowania wystawy poświęconej 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich inspiruje płk Anatol Jezierski, dowodzący pułkiem w latach 1925–1935.

„Oblewka”

„Oblewka”

Niedzielę Wielkanocną Kurpie spędzali najczęściej rodzinnie, w domu. Poniedziałek, natomiast był już pełen gwaru, śmiechu i zabawy. Tradycją tego dnia była tzw. „oblewka”. Wszyscy oblewali się wodą, a najintensywniej młodzież. W poniedziałek chłopcy polewali dziewczęta, za to we wtorek dziewczęta ganiały z wodą chłopców.

Wielka Sobota na Kurpiach

Wielka Sobota na Kurpiach

W Wielką Sobotę na Kurpiach, konieczne prace domowe wykonywało się rano, by później przygotować „święconkę”. W zdobionym gałązkami borówek koszyku, na białej serwetce umieszczało się przede wszystkim jajka, chleb, kiełbasę, sól, odrobinę drożdżowego placka, mięsa i sera.

Wielki Piątek na Kurpiach

Wielki Piątek na Kurpiach

W okresie Triduum Paschalnego Kurpie nie wykonywali już żadnych ciężkich i powodujących hałas prac. W Wielki Piątek, w kościołach budowano Groby Pańskie, przy których zaciągano warty. Wartę pełnili specjalni strażnicy, w których wcielali się najczęściej strażacy – ochotnicy. Wyposażeni byli w tekturowe lub drewniane miecze, dzidy, tekturowe hełmy, zbroje. Nazywano ich „turkami”.

Wielki Czwartek na Kurpiach

Wielki Czwartek na Kurpiach

Dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna w Kościele katolickim Triduum Paschalne, czyli trzy dni celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.