Trwają prace nad wystawą

Trwają prace nad wystawą

Przygotowania wystawy poświęconej 5 Pułkowi Ułanów Zasławskich inspiruje płk Anatol Jezierski, dowodzący pułkiem w latach 1925–1935.

Dotacja celowa na zakup plotera

Dotacja celowa na zakup plotera

Samorząd Województwa Mazowieckiego pozytywnie zaopiniował wniosek Muzeum Kultury Kurpiowskiej i przyznał dotację celową w wysokości 60 000 zł z przeznaczeniem na zakup inwestycyjny. Na podstawie Umowy nr W/UMWM-UU/UM/NW/607/2021 za tę kwotę zostanie zakupiony ploter do druku wielkoformatowego.

„Oblewka”

„Oblewka”

Niedzielę Wielkanocną Kurpie spędzali najczęściej rodzinnie, w domu. Poniedziałek, natomiast był już pełen gwaru, śmiechu i zabawy. Tradycją tego dnia była tzw. „oblewka”. Wszyscy oblewali się wodą, a najintensywniej młodzież. W poniedziałek chłopcy polewali dziewczęta, za to we wtorek dziewczęta ganiały z wodą chłopców.

Wielka Sobota na Kurpiach

Wielka Sobota na Kurpiach

W Wielką Sobotę na Kurpiach, konieczne prace domowe wykonywało się rano, by później przygotować „święconkę”. W zdobionym gałązkami borówek koszyku, na białej serwetce umieszczało się przede wszystkim jajka, chleb, kiełbasę, sól, odrobinę drożdżowego placka, mięsa i sera.