Warsztaty oraz koncert patriotyczny w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W piątek, 11 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Już od godziny 10.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej trwały warsztaty patriotyczne „Barwy Niepodległej”. Razem z naszymi gośćmi, w świątecznym nastroju, wykonywaliśmy biało-czerwone kokardy, flagi, ozdoby, rozwiązywaliśmy zadania na kartach edukacyjnych oraz graliśmy w ciekawą, zajmującą grę patriotyczną. Uczestnikami zajęć były zarówno dzieci, dorośli, jak i całe rodziny. Wszyscy w starannie pracowali tworząc przepiękne ozdoby w naszych ojczystych barwach.
Już po godzinie szesnastej na muzealny dziedziniec zaczęli przybywać goście pragnący razem zaśpiewać dla Niepodległej. Godzinę później rozpoczęliśmy XV Wspólne Śpiewanie patriotyczne pt. „Pamiętaj o tym wnuku”. Tytuł koncertu został zaczerpnięty z piosenki poety, satyryka Mariana Hemara, którą napisał z myślą o obrońcach Tobruku. Nieco satyryczny ton piosenki był jedynie pokrzepieniem i miał za zadanie przynieść chwilę radości polskim żołnierzom zamkniętym w twierdzy. Wspaniałe patriotyczne pieśni wypełniły muzealne mury. Ponad dwieście osób wspólnym śpiewem uczciło niepodległość naszej ukochanej Polski.

Koncert rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie z muzealnego dziedzińca dobiegały melodie takich utworów jak:

„Pałacyk Michla”,
„Deszcz, jesienny deszcz”,
„Pamiętaj o tym wnuku”,
„Droga do Warszawy”,
„Modlitwa obozowa“,
„Rota”,
„Nie pytaj o Polskę”.

Na scenie wystąpili:

– Agnieszka Drabot,
– Wojciech Dudkowski,
– Tomasz Samsel,
– Paweł Zyśk,
– Stanisław Dobkowski,
– Zuchy z 2 Ostrołęckiej Gromady Zuchowej ZHP „Szare Wilczki” pod opieką druhny drużynowej Gabrieli Laskowskiej i druhny przybocznej Anety Kosek,
– Chór „O! La La!” działający przy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, prowadzony przez Roberta Lipkę.

Zespół towarzyszący wykonawcom:
– Robert Lipka – akordeon,
– Małgorzata Szarlik-Woźniak – skrzypce,
– Marta Maślanka – cymbały, instrumenty perkusyjne,
– Michał Woźniak – kontrabas,
– Damian Marat – trąbka, kornet.

Organizatorem było Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce,

współorganizatorem był Powiat Ostrołęcki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.