Obiektem miesiąca jest dzbanek gliniany wykonany przez Zdzisława Plagowskiego (ur. w 1920 roku) – garncarza tworzącego na terenie Pułtuska (Puszcza Biała). Po II wojnie światowej w Pułtusku, poza Zdzisłwem Plagowskim, tworzyło czterech garncarzy należących do cechu garncarskiego – Franciszek, Władysław i Czesław Latoszkowie oraz Eugeniusz Piotrowski. W 1949 roku Plagowski rozpoczął współpracę z Centralą Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Twórczość Kurpiowska” w Pułtusku.
Zdzisław Plagowski tworzył gliniane dzbany, buńki, garnki, dwojaki, formy do ciast, misy i rynki, które polewał glazurą oraz ozdabiał rytymi i malowanymi wzorami.
Prezentowany dzbanek wykonany został z gliny, uformowany na kole garncarskim. Dzbanek posiada okrągłe dno, pękaty brzusiec, szeroką szyję z wylewem oraz duże ucho. Pokryty jest polewą z białej glinki, tzw. pobiałką. Ornament wykonany został metodą flamerowania, czyli garncarską techniką zdobniczą polegającą na rytowaniu ostrym narzędziem wzorów, a następnie – podmalowaniu ich farbami ceramicznymi.
W wiejskim gospodarstwie domowym szkliwione dzbanki używane były do przechowywania płynów.
Zdzisław Plagowski, 1979-1989, Pułtusk, toczenie, wypalanie, szkliwienie, fladrowanie, glina, glazura, farby ceramiczne, nr inw. MOO/E/2480.