Wspomnienie o Profesorze Marianie Pokropku

Wiadomość o śmierci prof. Mariana Pokropka napełnia nas smutkiem. Dla wielu pokoleń etnografów i muzealników Profesor pozostanie mistrzem i autorytetem. W obszarze zainteresowań i badań prof. Mariana Pokropka leżała kultura materialna Polski i Słowiańszczyzny w szczególności budownictwo drewniane. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego wybrał się rowerem na Kurpie, pokonując ponad 150 km. We wstępie do opracowania Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej, wydanej w 2016 roku przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej tak pisał:

„Zauroczony budownictwem kurpiowskim wybrałem temat bezpośrednio związany z budownictwem, a mianowicie – rozplanowanie zagrody kurpiowskiej na tle układów przestrzennych wsi, rozplanowania pól i sytemu drogowego – wzbogacając temat o materiał toponomastyczny. Wsiami, w których prowadziłem badania były Białusny Lasek i Zdunek, do których dochodziło się z Wachu piaszczystymi drogami, nierzadko poprzecinanymi sosnowymi laskami, gdzie czuć było zapach żywiczny i poszum igliwia. Myślałem wówczas, jak piękna musiała być w przeszłości Puszcza Kurpiowska z sosnami bartnymi i rojami brzęczących pszczół”.

Wśród wielu naukowych opracowań powstałych w ciągu 65 lat aktywności, znalazły się także te dotyczące regionu kurpiowskiego, w tym: Materiały do historii budownictwa ludowego z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (1962), Transport i komunikacja na Kurpiach, (1963) [w:] Kurpie. Puszcza Zielona, Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce (1978) zawierający informacje o wielu wybitnych artystach, także kurpiowskich. Największą radość Profesowi sprawiło wydanie monografii Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej. Podczas promocji książki gościliśmy Profesora w muzeum.

Wcześniej, w 2009 roku, mieliśmy też przyjemność organizacji wspólnej wystawy w Muzeum Wycinankarstwa w Vreden (Niemcy) „Polska wycinanka ludowa”. Rok później gościliśmy wystawę autorstwa prof. Mariana Pokropka „Pamięć o wojnie” ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach”, którego był organizatorem i właścicielem.

Profesor Marian Pokropek wspierał merytorycznie wiele polskich muzeów skansenowskich. Opracował założenia naukowe Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Wsi Podlaskiej w Wasilkowie. Opiniował założenia merytoryczne Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Bogata dokumentacja w postaci rysunków i fotografii budownictwa drewnianego została pozyskana z archiwum Profesora i w 2014 roku włączona do naszych zbiorów.

Profesor Marian Pokropek został uhonorowany m.in. Nagrodą „Za zasługi dla kultury ludowej” im. Oskara Kolberga (1993) oraz wieloma odznaczeniami.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.