Wystawa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” zagości w Ostrołęce

Dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Maria Samsel –Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zapraszają na obchody jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz na otwarcie wystawy i prezentację depozytariuszy.

„Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” to wystawa plenerowa prezentowana w sześciu polskich, której towarzyszą spotkania i konferencje. Od 21 września do 25 października 2023 r. wystawę będzie można zwiedzać Ostrołęce na placu gen. J. Bema, nieopodal budynku Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Otwarcie wystawy i prezentacja depozytariuszy odbędzie się 21 września 2023 r., godz. 13:00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce plac gen. Józefa Bema 8.

Organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Organizacja jubileuszu „10 lat Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego” jest finansowana ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o wystawie: https://nid.pl/2023/09/15/tradycje-od-pokolen-niematerialne-dziedzictwo-kulturowe-w-polsce-otwarcie-wystawy-w-ostrolece-juz-21-wrzesnia/

Program:

13.00 – Otwarcie wystawy „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”
Plac gen. Józefa Bema

13.30 – Prezentacja rękodzieła oraz regionalnych tradycji
Stoiska w Muzeum Kultury Kurpiowskiej

14.00 – Poczęstunek regionalny

14.30 – Zwyczaje i tradycje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Katarzyna Sadowska-Mazur, kierownik zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego NID

Niematerialne dziedzictwo kulturowe województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego
Marta Liszewska, regionalny koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego NID dla województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego

Niematerialne dziedzictwo kulturowe województwa mazowieckiego