Wystawa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” została zaprezentowana w Ostrołęce

Od wczoraj na placu Bema przed budynkiem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce można zwiedzać wystawę plenerową „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, którą zorganizowano w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas wernisażu przed pomnikiem gen. Józefa Bema odbyły się wystąpienia przedstawicieli władz i reprezentantów mazowieckich instytucji kultury oraz odczytano list prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarciu towarzyszyła, zorganizowana na muzealnym dziedzińcu, konferencja poświęcona niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W Muzeum odbyły się prezentacje depozytariuszy pochodzących z tych regionów. Na gości czekał regionalny poczęstunek, a uroczystości zakończył koncert Orkiestry Kurpiowskiej działającej przy Centrum Kultury – Biblioteki i Sportu w Lelisie.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Organizacja jubileuszu „10 lat Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę można zwiedzać do 25 października 2023 r.

Zapraszamy.