Zaproszenie na wernisaż wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu”

Maria Samsel
Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Wojciech Brzeziński
Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego

Robert Zydel
Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego

mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu”, który odbędzie się 11 października 2023 roku (środa) o godzinie 14.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8.

To wystawa, dzięki której będzie nam dane poznać jedną z najpiękniejszych części Mazowsza, mikroregion etnograficzny, który zachwyca cudnym krajobrazem i piękną lokalną kulturą.

Na wystawie zaprezentowane będą archiwalne oraz współczesne fotografie z Urzecza, nagrania z opowieściami jego obecnych mieszkańców o życiu na Urzeczu, stroje, przedmioty użytkowe czy narzędzia. Zwiedzając wystawę będziemy mieli okazję zobaczyć czarny haft w floralne ornamenty, będący charakterystycznym motywem na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza. Dowiemy się jaki wpływ na życie mieszkańców miała rzeka, jak wyglądały domy budowane na trypach, a także poznamy wyjątkowość lokalnej kuchni.