Rocznica śmierci zacnego ostrołęczanina

W piątek, 6 października 2023 roku, mija siedemdziesiąta rocznica śmierci jednego z najbardziej zasłużonych ostrołęczan – doktora Józefa Psarskiego. Lekarz, działacz narodowy, społecznik, harcmistrz szczególnie zapisał się w historii miasta. Był jednym z pomysłodawców otwarcia w Ostrołęce pierwszej szkoły średniej – dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Bema. Dziełem życia Józefa Psarskiego było utworzenie w mieście Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej Polskiej Macierzy Szkolnej. Placówka ta, przekształcona z czasem w Zespół Szkół Zawodowych nr 1, od lat nosi jego imię. Doktor patronuje również Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Ostrołęce, jednej z ostrołęckich ulic, w przestrzeni miejskiej znajduje się jego pomnik w formie ławeczki, zaś w maju bieżącego roku odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą dom, w którym mieszkał. Na wystawie stałej Muzeum Kultury Kurpiowskiej można zobaczyć torbę lekarską doktora Psarskiego, a także jego testament, na mocy którego przekazał swój majątek na potrzeby Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej.

Ilustracja: Portret doktora Józefa Psarskiego, fotografia ze zbiorów MKK, nr inw. MOO/HA/41