Ukraina przed wiekami

Wystawa „Ukraina przed wiekami”, której autorem jest Pan Radosław Liwoch przyjechała do nas z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Poświęcona jest archeologii ziem ukraińskich, syntezie prowadzonych przez wiele lat prac badawczych, jak i przypadkowych znalezisk. Przedstawia różnorodność kulturową terenów położonych nad Dniestrem i Dnieprem w okresie od pradziejów do późnego średniowiecza. Topografia Ukrainy lokuje ją niemal w całości na Nizinie Wschodnioeuropejskiej. Był to czynnik pozbawiający te ziemie naturalnych barier geograficznych, umożliwiając przenikanie się kultur, zaś układ szlaków wodnych sprzyjał wzajemnym wpływom, którym ulegały dawne ludy żyjące na tych terenach.

Na wystawie zaprezentowano zabytki świadczące o rozległych kontaktach i bogactwie kultur archeologicznych, egzystujących na ziemiach dzisiejszej Ukrainy, przekrojowo w długiej linii chronologicznej, sięgającej nie tylko tytułowych wieków, ale i tysięcy lat historii, ponieważ wystawa obejmuje sześć tysiącleci działalności ludzkiej na Ukrainie. Na ekspozycji czasowej zobaczyć można artefakty takie jak ceramika, broń, ozdoby, elementy uzbrojenia czy narzędzia. Piękno prezentowanych przedmiotów podkreśla złoty skarb z kurhanu scytyjskiego, tzw. Księżniczka scytyjska z Ryżanówki.

Kurator wystawy i autor scenariusza: Radosław Liwoch
Koordynator wystawy: Marcin Guzek
Projekt i opracowanie graficzne: Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Montaż wystawy: Andrzej Żebrowski, Tomasz Samsel, Adrian Kosiński

Wystawa czynna od 9 lutego do 24 marca 2024 r.