Wizyta u kurpiowskiej plecionkarki

W tym roku Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce rozpoczęło badania nad obecnym stanem plecionkarstwa na terenach Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. W połowie marca wybraliśmy się do wsi Ksebki, aby porozmawiać z panią Celiną Bałdygą, która z plecionkarstwem związana jest od dziecka.

Celina Bałdyga urodziła się w 1959 roku. Pochodzi z miejscowości Ksebki w gminie Turośl. Sztuką wyplatania zajmuje się od ponad 40 lat. Wywodzi się z rodziny, w której plecionkarstwem zajmowano się z pokolenia na pokolenie. Pani Celina pierwsze próby wykonywania wyrobów plecionkarskich podejmowała jako młoda dziewczyna, pomagając ojcu – Franciszkowi Siokowi. Podpatrywała go podczas pracy, lecz nie wiązała z tym swojej przyszłości. Dopiero po zamążpójściu poważnie zajęła się plecionkarstwem.

Celina Bałdyga wykonuje różne wyroby z nieokorowanej wikliny oraz z korzenia sosny. Wyplata koszyki w różnych kształtach i wymiarach, opałki, miski, doniczki, dzbanki, wazony, a nawet ozdoby choinkowe. Swoje umiejętności przekazuje poprzez warsztaty, które prowadzi dla różnych grup wiekowych. Współpracuje ze szkołami, domami kultury, muzeami. Jest osobą bardzo otwartą i życzliwą, chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Twórczyni bierze udział w konkursach sztuki ludowej, prawie zawsze zajmując w nich wysokie miejsca.