Ostrołęka oczami Nikifora

Wczoraj w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbył się wyczekiwany plener malarski pt. „Ostrołęckie Nikifory”. Spotkanie rozpoczęliśmy od poznania Nikifora Krynickiego i jego prac. Komisarz wystawy „Nikifor. Malarz nad Malarzami”, Grażyna Talarek, oprowadziła gości po ekspozycji, opowiadając o życiu mistrza, jego codziennej pracy i ogromnym zamiłowaniu do tego co robił. W dalszej części wysłuchaliśmy wykładu ostrołęckiego artysty Radosława Jastrzębskiego, który przybliżył nam m.in. techniczne aspekty twórczości malarza z Krynicy.

Tym razem spojrzeliśmy na ostrołęcką architekturę inaczej niż zwykle. W trakcie spaceru po najstarszej części miasta staraliśmy się dostrzec to co widziałby Nikifor, gdyby siedział na murku przy ratuszu, spacerował ulicą Głowackiego, albo odpoczywał na ławeczce przy klasztorze, rozmyślając o swoich ulubionych świętych.

Pełni pomysłów, zainspirowani pracami Nikifora, jak i samą jego arcyciekawą postacią, pełni pomysłów, wróciliśmy do muzealnej pracowni, by umieścić na kartce papieru walory naszego miasta. W niemal trzygodzinnej ciszy i pełnym skupieniu powstawały „Ostrołęckie Nikifory”. Niedługo będzie można je oglądać na wystawie poplenerowej, ale o tym wkrótce.

Patronat medialny:

logo Moja Ostrołęka    logo Radio OKO   logo Radio dla Ciebie