Senso-obraz. Odkrywanie sztuki przez zmysły

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz dzieci z przedszkoli do udziału w nowej lekcji muzealnej „Senso-obraz. Odkrywanie sztuki przez zmysły”. Podczas lekcji uczniowie poznają różne sposoby doświadczania sztuki poprzez zmysły, nauczą się interpretować obrazy nie tylko wizualnie, ale również przez dotyk, słuch i zapach. Lekcja w oparciu o wystawę stałą „Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku” przybliży uczestnikom dzieła oraz sylwetki artystów zaprezentowanych na tej wystawie. Na koniec proponujemy zajęcia plastyczne.

Otaczający nas świat czujemy. Poznajemy go sensorycznie, a więc dzięki zmysłom. Oglądamy, słuchamy, dotykamy, smakujemy i wąchamy. Tworzymy najróżniejsze dzieła sztuki, aby nasze zmysły doznały ukojenia, zaspokojenia lub poruszenia. Dla uszu komponujemy muzykę, dla oczu malujemy obrazy, dla języka i nosa powstała np. sztuka kulinarna. I tu pojawiają się nasze pytania. Czy poszczególne dziedziny działalności artystycznej wpływają tylko na jeden zmysł? Czy sztuki wizualne powstają wyłącznie dla oczu? Czy w muzeum możemy poczuć obrazy wiszące na ścianach?

• Czas zajęć: ok. 60 minut.
  • Opłata za lekcję: 12 zł od osoby.
  • Zapisy: tel. 29 764 54 43 wew. 43.
  • Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli.

W ramach programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” zorganizowane grupy szkolne i dzieci z tzw. zerówek z terenu województwa mazowieckiego zapraszamy na lekcje i warsztaty muzealne za złotówkę.