Wystawa obrazów Zofii Stanowskiej

Od 6 września w Muzeum można oglądać wystawę pt. „Zofia Stanowska. Malarstwo”. Jest to jubileuszowa ekspozycja, która powstała z okazji 60-lecia twórczości artystki. Wystawa prezentuje czterdzieści dwa najbardziej reprezentatywne obrazy autorstwa Zofii Stanowskiej, wybrane z dorobku ponad trzystu prac malarki.

Zofia Stanowska urodziła się 17 kwietnia 1927 roku w Łysych, jednak od ponad 50 lat mieszka w Ostrołęce. Z wykształcenia ekonomistka. Była wieloletnią pracownicą Muzeum Okręgowego w Ostrołęce [obecnie Muzeum Kultury Kurpiowskiej]. Malarstwem zajmuje się od kilkudziesięciu lat – uprawia malarstwo olejne, pastel i akwarele. W swoich zbiorach posiada wiele prac o tematyce historycznej i batalistycznej. Artystka w swojej twórczości poświęca także wielką uwagę kurpiowskim pejzażom, zabytkom oraz scenom z obrzędów i zwyczajów Kurpiowszczyzny. Zofia Stanowska jest również założycielką i wieloletnim prezesem Ostrołęckiego Stowarzyszenia Twórców. Za swoje dokonania artystyczne i pracę społeczną, została kilkakrotnie uhonorowana odznaczeniami i nagrodami, m.in. Nagrodą Specjalną Ministra Kultury oraz odznaczeniem „Pro Mazovia”.

Ekspozycji towarzyszy także album Zofia Stanowska. Mój świat w obrazach, który prezentuje najważniejsze dzieła autorstwa twórczyni. Publikacja została wydana przez Ostrołęckie Stowarzyszenie Twórców.  Książka jest dostępna w naszym muzealnym sklepiku.

Zofia Stanowska to wybitny twórca, o indywidualnym rysie charakteru. Nie można do końca zrozumieć Ziemi Kurpiowskiej i Mazowsza, nie znając jej malarstwa. Także ptaki, te domowe i te dzikie, kuropatwy czy pływające łabędzie stają się pod pędzlem artystki niezwykle ciekawym tematem. Wśród ptaków nie mogło zabraknąć też sowy – symbolu mądrości – patronującego Zofii. [Dr Józef Szymon Wroński. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Cytat pochodzi ze słowa wstępnego albumu Zofia Stanowska. Mój świat w obrazach.]

Wystawa czynna od 6 września do 31 października 2013 roku.