Mija okres prezentacji wystawy „Stutthof 1939 – 1945. Historia i jej świadkowe”

Jeszcze tylko do piątku, 7 listopada, można zwiedzać ekspozycję pt. „Stutthof 1939 – 1945. Historia i jej świadkowe” którą otwarto w naszym muzeum w 70. rocznicę pacyfikacji wsi Bandysie. Wystawa upamiętnia tragiczne wydarzenia z 3.X.1944 roku dotyczące pacyfikacji – aresztowano wówczas 120 mężczyzn i wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof.

Wernisaż wystawy „Stutthof 1939 – 1945. Historia i jej świadkowe”, był jednym z elementów trzydniowych obchodów tragicznej rocznicy październikowych wydarzeń 44. roku. W dniach 3-5 października w Bandysiach oraz na terenie naszego muzeum odbywało się szereg uroczystości, podczas których wspominano wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat oraz odśpiewywano pieśni żałobne w wykonaniu wiejskich śpiewaków pogrzebowych. W niedzielę, 5 października, w Bandysiach miało miejsce zakończenie obchodów, gdzie odbyła się uroczysta msza święta z Apelem Poległych. W miejskach pamięci złożono również kwiaty, a całość uroczystości zwieńczyła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkół z gminy Czarnia oraz wystąpienia zaproszonych gości.