Malarstwo polskie na nowej wystawie czasowej

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Malarstwo polskie XIX i XX wieku. Monachium – Wilno – Kraków”, który odbędzie się 1 lutego 2015 o godz. 17.00 w Muzeum przy placu gen. J. Bema 8.

Zaprezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Na wystawie „Malarstwo polskie XIX i XX wieku. Monachium-Wilno-Kraków” zaprezentujemy prace polskich malarzy związanych ze środowiskami artystycznymi w Monachium, Wilnie i Krakowie. Na ekspozycji można będzie podziwiać twórczość m.in. Zdzisława Suchodolskiego, Józefa Chełmońskiego, Romana Kochanowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Czesława Wierusza-Kowalskiego, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Jacka Malczewskiego oraz innych artystów, w różnym stopniu związanych z tzw. szkołą monachijską. Cechami wspólnymi łączącymi tych artystów są przede wszystkim realistyczne tendencje, uchwycenie melancholijnej nastrojowości oraz skłonność do stosowania ciemnej lecz niezwykle harmonijnej palety barwnej. Najliczniejszą grupę z wystawianych przez nas obrazów stanowią przede wszystkim pejzaże, ale nie brakuje także płócien o tematyce rodzajowej, portretowej oraz martwych natur.
Wystawę będzie można zwiedzać od 1 lutego do 3 maja 2015 roku w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.