Wystawa „Chętnik znany i nieznany” już otwarta!

W niedzielę 20 grudnia o godzinie 14.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Chętnik znany i nieznany”.

Imprezę rozpoczęły przemówienia dyrektor muzeum Pani Marii Samsel oraz zaproszonych gości.

Główną atrakcją wernisażu było oprowadzenie kuratorskie. Pani Marta GoskMuzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przedstawiła przybyłym gościom ideę wystawy oraz sylwetkę wybitnego badacza Kurpiowszczyzny –Adama Chętnika.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Tematyka wystawy jest ściśle związana zarówno z obchodami Roku Adama Chętnika, jak i ze 130. rocznicą urodzin wybitnego etnografa.

Wystawa została podzielona na kilka bloków tematycznych. Swoją podróż rozpoczniemy od poznania rodzinnego miasta Chętnika – Nowogrodu. Warto zwrócić uwagę, jak duży wpływ na późniejsze zainteresowania ziemią i kulturą kurpiowską mieli rodzice badacza.

Kolejnym punktem wystawy będzie działalność pisarska naszego bohatera. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rękopisy i maszynopisy autorstwa Chętnika. Ponadto zaakcentowana zostanie jego działalność społeczno-polityczna, m.in. na rzecz polskości Mazur.

Ważnymi elementami ekspozycji są unikatowe przedmioty i dokumenty związane z pasją kolekcjonerską. Eksponaty pochodzą z przedwojennych zbiorów Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, zaś dokumenty powiązane są z powstaniem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Kolekcję wzbogacają meble, które posłużyły do aranżacji wnętrza gabinetu Adama Chętnika sprzed 1939 roku, odtworzonego m.in. na podstawie wspomnień jego córki Teresy.
Całość dopełniają pamiątki zebrane przez wnuka bohatera wystawy – Jacka Chętnika.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom!

Ekspozycja czynna będzie od 20 grudnia 2015 r. do 6 marca 2016 r.

Wystawa przygotowana ze zbiorów: Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Muzeum Przyrody w Drozdowie, Biblioteki Sejmowej, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Archiwum domowego Jacka Chętnika.