Chcesz żyć dłużej. Odwiedzaj muzea

W czasopiśmie The New York Times ukazał się artykuł Kolejna korzyść z chodzenia do muzeum? Możesz żyć dłużej. Autorka Maria Cramer przywołuje wyniki badań opublikowanych w grudniu 2019 roku w The British Medical Journal. Wskazują one, że wśród osób, które chodziły do muzeum, teatru lub na koncerty, ryzyko śmierci w tym okresie zmniejszało się o 31%. Kontakt ze sztuką pomagał łagodzić przewlekły ból, zażegnać objawy demencji i choroby Alzheimera u osób starszych. W przypadku dzieci przyspieszał rozwój mózgu. Andrew Steptoe, współautor badania i kierownik działu badań behawioralnych i zdrowia University College London stwierdził, że przy wzięciu pod uwagę różnorodnych czynników społeczno-ekonomicznych odkryjemy, że nadal istnieje poważna korzystna różnica w przeżyciu ludzi zaangażowanych w sztukę. Badania nie objęły zagadnień dotyczących rodzaju muzyki czy sztuki. Z kolei na podstawie amerykańskich badań przeprowadzonych w 2017 roku w grupie wiekowej 55+ stwierdzono wyższe wskaźniki nadciśnienia, pogorszenie funkcji poznawczych wśród osób, które nie chodziły na koncerty, do muzeów czy teatrów w porównaniu do tych, którzy to robili. Badacze z University of Arkansas stwierdzili, że dzieci uczestniczące w wycieczkach do muzeów osiągały lepsze wyniki w standardowych testach, niż te, których szkoły nie zabierały na takie wycieczki.

Wyniki przytoczonych badań nie są zaskakujące i choć rodzą szereg przyszłych pytań badawczych, to jednocześnie budzą nadzieję dla wszystkich, którym zależy na poprawie komfortu życia i jego przedłużeniu, a którzy nie wiedzą jak tego dokonać i rzadko odwiedzają muzea, teatry, galerie, czy opery. Wszak wyników tak poważnych badań nie należy lekceważyć. Chodźcie do nas, zapraszamy!

Ostrołęccy muzealnicy

P.s.

Czy wobec przytoczonych stwierdzeń wynikających z przeprowadzonych badań muzealnicy mieli zagwarantowaną długowieczność? Zbadamy to 😉