Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce współpracowało ze Stowarzyszeniem Akademia Wilanowska i artystami kurpiowskimi ze Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, w realizacji w 2019 roku projektu pt. Wycinanka na Kurpiach. Opracowanie monograficzne pod kątem wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Projekt był finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W ramach projektu powstał katalog cyfrowy pt. Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej oraz cykl filmowych rejestracji twórców kurpiowskich podczas pracy nad wycinankami. W projekcie wzięli udział wybitni artyści ludowi z Kurpiów: Czesława Kaczyńska, Apolonia Nowak, Genowefa Pabich, Wiesława Bogdańska i Stanisław Ropiak.

Niebawem poinformujemy Państwa o dostępności katalogu on-line i w naszej bibliotece.