Obraz autorstwa Wlastimila Hofmana pt. Przewoźnik (Charon)

Mimo zamknięcia dla zwiedzających wystaw muzealnych nie przestaniemy udostępniać Państwu naszych zbiorów. Będziemy prezentować zabytki z nadzieją, iż po otwarciu placówki tym chętniej nas Państwo odwiedzą, by je osobiście obejrzeć. Dzisiaj przedstawiamy obraz autorstwa Wlastimila Hofmana pt. Przewoźnik (Charon). Praca jest autoportretem artysty, który ukazał siebie jako starszego mężczyznę w skromnym odzieniu i kapeluszu. Postać przewoźnika wypełnia kompozycję. Widzimy jedynie górną część ramion i twarz postaci. Zza ramion modela wyłania się oszczędny, skalisty pejzaż z taflą wody morskiej w głębi. Mężczyzna trzyma w ręku drąg. Jedynie z tytułu pracy możemy domyślić się, że jest to wiosło. Smutek i zamyślenie mężczyzny współgrają z posępnością tła pozostawiając widza z nastrojem niepokoju.
Wlastimil Hofman (1881-1970), syn Czecha i Polki, jako młody chłopak zamieszkał wraz z rodziną w Krakowie. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a także w École des beaux-arts w Paryżu. Jednym z jego mistrzów i przyjaciół, osobą, której sztuka miała ogromny wpływ na Wlastimila, był Jacek Malczewski. Jego nauczycielami byli także m.in. Leon Wyczółkowski i Jan Stanisławski. Wlastimil Hofman jako pierwszy z Polaków (w 1907 roku) otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji, zaś w 1921 został członkiem Société Nationale de Beaux Arts w Paryżu. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Po II wojnie światowej zamieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie zmarł w 1970 roku.
Wlastimil Hofman tworzył obrazy symboliczno-alegoryczne. W jego twórczości religijność ludowa miesza się z mitologią, realizm z bajkowością. Na obrazach, w charakterystycznych, surowych krajobrazach pojawiają się anioły i fauny. Malarz wykonał także wiele portretów. Jest to jeden z najbardziej interesujących, choć nieco zapomnianych artystów polskich.

Obraz prezentujemy na wystawie stałej pt. „Galeria sztuki polskiej pierwszej połowy XX wieku”.

Wlastimil Hofman, Przewoźnik (Charon), olej na tekturze, nr inw. MOO/S/100