Obraz autorstwa Rafała Malczewskiego pt. Scena rodzajowa przed dworkiem w Lusławicach

Przyklaskując akcji #zostanwdomu prezentujemy Państwu obraz autorstwa Rafała Malczewskiego pt. Scena rodzajowa przed dworkiem w Lusławicach. Jego tematyka koresponduje z uczuciami wielu, chwilowo zatrzymanych w swoich domach, osób. Widzimy na nim młodą, zamyśloną kobietę wpatrzoną w trzymany w rękach przedmiot. Może książkę? U stóp modelki leży pies. Ważną część kompozycji zajmuje pejzaż – lasek i droga wiodąca z dala. Tak naprawdę, centrum obrazu stanowią kolumny, w naturalny sposób odgradzające zewnętrzny świat i zacisze portretowanej. Scena tchnie spokojem, namacalną wręcz ciszą, pustką. Nikt się nie spieszy, nic się nie wydarza. Jednak kobieta nie sprawia wrażenia zrelaksowanej. Napięcie ramion, sztywne pochylenie głowy, nerwowe założenie nogi na nogę sugerują oczekiwanie.
Obraz powstał w Lusławicach, w których autor wielokrotnie spędzał wakacje w latach dwudziestych XX wieku. W dziewiętnastowiecznym dworze, w którym mieszkały jego ciotki, siostry ojca – słynnego Jacka – powstało wiele prac autorstwa obu artystów. Obaj obrazowali zarówno sam budynek, jak i jego wnętrza, a także park lusławicki. Tu Rafał namalował ostatni portret niewidzącego już ojca, rok przed jego śmiercią.
Scenę rodzajową przed dworkiem w Lusławicach, obraz ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej, można zobaczyć na wystawie stałej prezentującej galerię malarstwa polskiego I połowy XX wieku, zaraz po jej ponownym udostępnieniu. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Rafał Malczewski, Scena rodzajowa przed dworkiem w Lusławicach, akwarela, nr inw. MOO/S/105