24 maja 2019 r. w Pomniku Mauzoleum odbył się wernisaż wystawy „Oto dni krwi i chwały – Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego”.
Wydarzenie rozpoczął wykład prof. Bolesława Orłowskiego, który przybliżył temat osiągnięć inżynierskich Wielkiej Emigracji. Następnie kurator wystawy – Jacek Borkowski (pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie) – w trakcie oprowadzania kuratorskiego wyjaśnił cel i główne założenia ekspozycji.
Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne.
Pierwsza część prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w 1 poł. XIX wieku. Ukazane są sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, prezentowany jest warsztat, w którym produkowano pierwsze rakiety oraz rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków.
Druga część wystawy opowiada historię walk, w trakcie Bitwy o Warszawę 6.09.1831 r., wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona. Możemy dziś odtworzyć przebieg tego starcia na podstawie znalezisk z badań archeologicznych prowadzonych na reducie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria oraz przedmioty osobiste poległych żołnierzy. Zaprezentowana jest również sylwetka bohatera wspomnianej batalii Konstantego Juliana Ordona.
Na wystawie są pokazane także eksponaty pozyskane w wyniku współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Wystawa prezentowana będzie do 22 listopada 2019 r. w Pomniku Mauzoleum (ul. Warszawska 2a).