Już jutro będziemy obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja

Drodzy Państwo, w dalszym ciągu nie możemy Państwa gościć w naszej placówce. W związku z tym zapraszamy do naszego „Wirtualnego muzeum”, w którym prezentujemy galerię zdjęć przywołujących wspomnienia corocznych obchodów świąt narodowych, które wraz z Państwem spędzaliśmy w latach ubiegłych. Dodatkowo przygotowaliśmy kilka ciekawych zadań w formie kart wymagających wcześniejszego pobrania z naszej strony internetowej i wydrukowania we własnym zakresie.

Już jutro będziemy obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja. Uchwalona 229 lat temu ustawa zasadnicza była ukoronowaniem działań na rzecz reformy ustrojowej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. I chociaż jej zapisy unieważnione zostały w wyniku przegranej wojny 1792 r., to sama konstytucja urosła w świadomości narodowej do rangi symbolu, który łączył i towarzyszył kolejnym pokoleniom Polaków podczas zawirowań dziejowych.

Niestety w związku z epidemią COVID-19 nie odbędzie się w tym roku organizowana przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce impreza rodzinna „Biało-czerwona. Obowiązkowo!”.

Jest to dobry moment, by przypomnieć chwile, jakie wspólnie spędziliśmy podczas poprzednich odsłon wydarzenia. Impreza rodzinna „Biało-czerwona. Obowiązkowo!” pierwszy raz została zorganizowana w 2012 r. jako forma uczczenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja i od tego czasu nieprzerwanie wpisywała się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez naszą instytucję. Przez lata impreza przyciągała licznych gości – rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami i wszystkich tych, którzy chcieli spędzić ten wyjątkowy dzień w przyjaznej atmosferze. Co roku na naszych gości czekały warsztaty, podczas których można było wykonać ozdoby i pamiątki z motywami patriotycznymi, pomalować „czwartaka” i metalowe żołnierzyki, ułożyć puzzle z obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” czy rozwiązać karty edukacyjne z zagadkami, rebusami i łamigłówkami. To wszystko przy dźwiękach polskich pieśni patriotycznych.

W związku z tym, że nie możemy się spotkać postanowiliśmy poprzez zdjęcia przypomnieć chwile wspólnie spędzone w poprzednich odsłonach rodzinnych warsztatów „Biało-czerwona. Obowiązkowo!”. Zamieszczamy także karty pracy z zagadkami i ciekawostkami dotyczącymi nadchodzącego święta.

Ponadto 2 i 3 maja w godz. od 20.00 do 24.00 Pomnik Mauzoleum rozświetli patriotyczna iluminacja w barwach naszej Ojczyzny.

Karty edukacyjne: pobierz

Zachęcamy do wywieszenia flagi narodowej. Biało-czerwona. Obowiązkowo!