6 grudnia – wspomnienie św. Mikołaja

Dziś przypada wspomnienie św. Mikołaja, nazywane też „mikołajkami”. Choć dzisiejszy świat często przedstawia tego świętego jako miłego staruszka z bujną, siwą brodą, odzianego w czerwony strój i czapkę z pomponem, to w rzeczywistości św. Mikołaj był biskupem i nosił szaty zgodne ze swoim stanem duchownym. Mikołaj urodził się ok. 270 r. w miejscowości Patara w Licji na terenie obecnej Turcji. Już w dzieciństwie był bardzo wrażliwy na cierpienie innych. Podobnie jak jego rodzice, był bardzo pobożny. Ponieważ pochodził z zamożnej rodziny odziedziczył spory majątek, którego nie zachowywał wyłącznie dla siebie, ale chętnie dzielił się nim z bliźnimi w potrzebie. Gdy został biskupem Miry zasłynął ze swego dobrego serca, troskliwości i wrażliwości na ludzką krzywdę. Jedna z legend opowiada o człowieku, który popadł w nędzę, przez co jego córkom groziło zejście na złą drogę. Gdy dowiedział się o tym biskup Mikołaj, wrzucił im przez okno pieniądze, które pomogły owej rodzinie wyjść z biedy. Inna legenda mówi o trzech rycerzach niesłusznie skazanych na karę śmierci. Biskup dowiedziawszy się o tym, udał się na miejsce wykonywania kary i gdy ujrzał kata trzymającego nad głowami młodzieńców miecz, wytrącił mu go z ręki i uratował skazanych. To jeszcze nie koniec tej opowieści. Okazało się, że ci sami generałowie, którzy wydali wyrok na trzech rycerzy w późniejszym czasie sami zostali oskarżeni o obrazę majestatu carskiego i aresztowani. Bojąc się, że może im grodzić kara śmierci, ale też pamiętając uratowanie rycerzy przez biskupa, zwracali się do niego w modlitwie o pomoc. W konsekwencji tego św. Mikołaj ukazując się w nocy cesarzowi Konstantynowi nakazał mu uwolnienie więźniów.

Fotografia tytułowa pochodzi archiwum MKK. Widnieje na niej obraz z wizerunkiem św. Mikołaja znajdujący się w górnej części głównego ołtarza w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Parafia była erygowana w 1399 roku z fundacji księcia Janusza I, a ówczesnym patronem parafii był właśnie św. Mikołaj.

W 2000 roku w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce prezentowana była wystawa pt. „Tajemnice Świętego Mikołaja” przedstawiająca różne formy wizerunków oraz historię biskupa. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a autorką scenariusza była pani Teresa Lewińska. Wystawie tej towarzyszył konkurs plastyczny na projekt kartki świątecznej. Najlepsze prace zostały wydrukowane w formie pocztówek.