WYPIEK BYŚKÓW I NOWYCH LATEK NA KRAJOWEJ LIŚCIE NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

5 listopada 2020 roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, wpisał wypiek byśków i nowych latek na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek o wpis złożyli depozytariusze dziedzictwa, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Artystów Kurpiowskich. Dzięki pomocy ze strony Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, udało się przygotować materiały do wniosku oraz zarejestrować w formie filmowej proces lepienia i wypieku byśków i nowych latek, w wykonaniu wybitnej artystki Wiesławy Bogdańskiej. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego udało się także zrealizować film edukacyjny pt. Byśki i nowe latka. Kurpiowskie pieczywo obrzędowe. W filmie wzięli udział wybitni kurpiowscy twórcy: Czesława Kaczyńska z Dylewa, Wiesława Bogdańska z Kadzidła i Stanisław Ropiak z Myszyńca Starego. Film będzie niebawem dostępny online na witrynie internetowej Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.