Wśród ostatnich nabytków muzealnych znajduje się znaczek wydany z okazji setnej rocznicy powstania listopadowego. Napis w języku angielskim i enigmatyczna postać starszego mężczyzny ukazanego z profilu intrygują. Kim był dr Paul Fitzsimmons Eve?
Urodził się w 1806 roku jako jedenaste dziecko bogatego plantatora z amerykańskiego Południa Oswella Eve’a i jego żony Aphry Ann Eve. Skończył studia medyczne na Uniwersytecie w Pensylwanii, po czym przyjechał do Europy, by uczyć się zawodu u wybitnych chirurgów francuskich. W Paryżu, w 1830 roku, zastała go rewolucja lipcowa, podczas której zyskał pierwsze doświadczenia w leczeniu rannych. W kilka miesięcy później, 29 listopada, w Królestwie Polskim wybuchło powstanie. Wychowany w kulcie Kazimierza Pułaskiego, bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość, Paul F. Eve postanowił wspomóc walczących Polaków. Wiosną 1831 roku Amerykanin udał się do Warszawy i ochotniczo podjął pracę jako medyk. Nie wiemy zbyt wiele o jego perypetiach, acz można się domyślić, iż ciężką pracę lekarza wojskowego dodatkowo komplikowała panująca wówczas epidemia cholery. Zasługi Paula F. Eve’a zostały docenione przez Polaków. Został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania listopadowego wrócił do ojczyzny, gdzie przez lata wykładał na uczelniach medycznych. Był m.in. prezesem American Medical Association. Opublikował ponad 500 artykułów. W późniejszych latach Paul F. Eve służył podczas amerykańsko-meksykańskiej wojny (1846-1848) i podczas wojny secesyjnej (1861-1865). Zmarł w 1877 roku.
W setną rocznicę powstania listopadowego rząd polski wraz z Polonią amerykańską, chcąc uczcić postać dzielnego Amerykanina, przyczynili się do odsłonięcia poświęconej mu tablicy pamiątkowej w Auguście w stanie Georgia. Wydano wówczas również okolicznościowe znaczki. Niedawno jeden z nich zasilił zbiory historyczne Muzeum Kultury Kurpiowskiej, o czym z przyjemnością informujemy.
Znaczek okolicznościowy, Polish War of Independence 1831-1931. Dr. Paul F. Eve, nr inw. MKK/HA/4395