Nowa wystawa czasowa pt. „Toczone, lepione, wypalone”

Już w piątek, 5 lutego 2021 r. udostępnimy nową wystawę czasową. Jest to pierwsza wystawa, na którą możemy Państwa zaprosić do Muzeum po prawie trzymiesięcznym okresie zamknięcia dla zwiedzających. Ekspozycję pt. „Toczone, lepione, wypalone” tworzą wyroby ceramiczne z Puszczy Zielonej i Puszczy Białej wzbogacone fotografiami. Zaprezentujemy różnorodne formy naczyń powszechnie używanych niegdyś w gospodarstwach domowych – dzbany, misy, dzieżki, buńki, donice, wazony, dwojaki. Będzie to dobra okazja, by przyjrzeć się uważniej kształtom skromnych kurpiowskich gliniaków wykonanych przez garncarzy z Puszczy Zielonej, a także z Ostrołęki. Wystawa stworzy też okazję, by porównać je z ceramiką z Puszczy Białej, zdobioną ornamentem i wykonaną głównie przez pułtuskich mistrzów garncarstwa. Jednym słowem ekspozycja zabierze nas w świat kurpiowskiej ceramiki. Przygoda z nią zacznie się na rynku, gdzie garncarze rozkładali swoje wyroby na bruku i można było zaopatrzyć się w niezbędne naczynia, następnie będziemy zagłębiać się w tajniki pracy tych rzemieślników.

Zapraszamy serdecznie.