Karta okolicznościowa wydana z okazji rocznicy urodzin generała Józefa Bema

W świadomości ostrołęczan, a pewnie i wielu innych osób, generał Józef Bem wygląda tak, jak został przedstawiony na pomniku górującym na głównym placu miejskim Ostrołęki. Bohater bitwy z 26 maja 1831 roku portretowany był bardzo często w półpostaci, ubrany w mundur, z dość dużą łysą głową. Często z szablą lub oparty o działo, co miało podkreślić jego przydział wojskowy do artylerii.

W zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej znajduje się karta okolicznościowa przedstawiająca zupełnie inny portret Bema, z okresu późniejszego, gdy w latach 1848-1849 walczył o niepodległość Węgier.

Karta wydana została w Budapeszcie w 1974 roku z okazji 180. rocznicy urodzin Józefa Bema. Jest to ciekawy obiekt, zawierający wizerunek generała w ujęciu en trois quarts oraz okolicznościowy znaczek pocztowy z przedstawieniem wodza węgierskiej rewolucji, powtórzony w stemplu odciśniętym na karcie. Rycina wykonana techniką stalorytu przedstawia centralnie wizerunek Józefa Bema wzorowany na obrazie nieznanego autora z 1849 r. Generał jest w węgierskim mundurze z szamerunkiem i futrzanym kołnierzem. Prawą rękę owiniętą ma bandażem i zawieszoną na temblaku. Na głowie ma wysoką czapkę z piórem. Jego twarz okolona jest zarostem. W górze i po bokach karty znajduje się tekst w języku węgierskim informujący o wystawie filatelistycznej zorganizowanej z okazji 180. rocznicy urodzin Józefa Bema.

Na białym polu w dole naklejony znaczek pocztowy o wartości 40 forintów, autorstwa E. Horvatha i odcisk stempla. Na obu wykorzystano słynny portret Bema wykonany przez Sándora Petöfiego, jego adiutanta i wielkiego węgierskiego poety. Na znaczku wykorzystano również fragment reprodukcji obrazu „Bitwa pod Temeszwarem” autorstwa Juliusa Jacoba Haynaua.

14 marca minęła kolejna rocznica urodzin generała Józefa Bema. Pod pomnikiem bohatera złożone zostały wiązanki kwiatów. Pandemia ograniczyła rozmach uroczystości, ale jak co roku odwiedzili swojego „Ojczulka” przedstawiciele Węgier. Przybyli ambasador dr Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr hab. Gábor Lagzi. Semper fidelis.

Karta okolicznościowa, Emleklap honved tabornok szuletesenek Bem Jozsef, 1974 r., nr inw. MKK/HA/2310.