100. rocznica przybycia 5 Pułku Ułanów Zasławskich do Ostrołęki

Czy ktoś z Państwa chciałby współtworzyć wystawę? Teraz można, a nawet trzeba! Poszukujemy pamiątek, archiwaliów, fotografii, przekazów ustnych i wszelkich materiałów związanych z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich stacjonującym w Ostrołęce od 1921 do 1939 roku.

5 Pułk Ułanów został zorganizowany w czasie I wojny światowej. W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku wsławił się bohaterską szarżą pod Zasławiem, po której otrzymał przydomek „Zasławscy”.
W 90. rocznicę bitwy pod Ostrołęką z okresu powstania listopadowego pułk przybył do Ostrołęki, by stacjonować w niej przez cały okres międzywojenny. Ulokowany został w dawnych carskich koszarach w Wojciechowicach. Nawiązywał do tradycji 5 Pułku Ułanów Zamoyskich utworzonego w czasie powstania listopadowego i walczącego m.in. w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Pamięć o historii pułku jest zapisana w topografii miasta (nazwy ulic, pomniki i tablice pamiątkowe). W Ostrołęce działa Zespół Szkół Zawodowych im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich, a w nim – Izba Pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Ponadto jedna z ostrołęckich drużyn harcerskich (jeździecka) nosi nazwę „Spirydion”, na cześć jednego z pułkowników ułanów zasławskich.

W bieżącym roku mija dokładnie setna rocznica przybycia 5 Pułku Ułanów Zasławskich do naszego miasta. Chcąc uczcić tę okrągłą rocznicę, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Fundacja Splot Pamięci oraz Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów Ziemi Kurpiowskiej przygotowuje dla Państwa szereg działań popularyzujących historię i tradycję 5 pułku. Chcielibyśmy przy tej okazji poszerzyć naszą wiedzę o tradycjach ułańskich istniejących wśród dawnych lub obecnych mieszkańców Ostrołęki. Osoby chcące udostępnić nam swoje pamiątki (obowiązuje umowa użyczenia) lub przesłać nam opowieści rodzinne związane z ułanami Zasławskimi prosimy o kontakt mailowy: j.zysk@muzeum.ostroleka.pl , biuro@muzeum.ostroleka.pl lub telefoniczny: 29 764 54 43.

Powrót 5 Pułku Ułanów Zasławskich z manewrów. Powitanie na placu 3 Maja (dzisiaj placu Bema), autor nieznany, 1937 r., nr inw. MKK/HA/1102.