Niedziela Palmowa

Dziś Niedziela Palmowa. Nazywana jest też Kwietną albo Wierzbną. To święto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy, które rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Zgodnie z tradycją, tego dnia święci się palmy wielkanocne. Na Kurpiach wykonywanie palm przyjęło szczególną formę. Palmy kurpiowskie różniły od większości palm spotykanych w innych regionach kraju, przede wszystkim rozmiarem i bogactwem kolorów, a ich długość dochodziła do kilku metrów. Wykonywało się je na bazie kija leszczynowego lub ściętego drzewka iglastego z obciętymi gałązkami. Tyczkę owijało się różnorodną roślinnością, pochodzącą z lasu. Służyły do tego: jałowiec, bukszpan, borowina, gałązki cisu czy tuji. Dodawało się też kilka gałązek wierzby z rozwiniętymi pączkami (tzw. „kotkami”). Kolorów palmie dodawały kwiaty z bibuły oraz wstęgi. Miejscowa tradycja mówiła, że wykonywanie tak wysokich palm zapewni gospodarzom długie życie, a dzieciom wzrost i urodę.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej kultywujemy tradycję ręcznego wykonywania palm wielkanocnych. Co roku organizujemy warsztaty, w ramach których wraz z uczestnikami tworzymy palmy bazujące na tradycyjnych wzorach. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19 zajęcia przyjęły formę online.