W 1921 roku do Wojciechowic przybył 5 Pułk Ułanów Zasławskich

Sto lat temu dawne carskie koszary, w podostrołęckich wówczas Wojciechowicach, zyskały nowych gospodarzy. Do prowincjonalnego miasta, położonego zaledwie 44 km od granicy Prus Wschodnich, przybył 5 Pułk Ułanów Zasławskich. Ułani stacjonowali tam od 1921 do 1939 roku. Stamtąd wyruszyli, by wziąć udział w wojnie obronnej 1939 roku.

Niespełna dwudziestoletni pobyt kawalerii w Ostrołęce wplótł się w historię miasta. Wielu młodych mężczyzn z regionu odbyło w pułku zasadniczą służbę wojskową. Wiele osób przybyłych do wojska lub pracujących na jego korzyść osiedliło się w Ostrołęce. Wielu powracając do swoich stron zaniosło tam wspomnienia ułańskich czasów. Defilady, przejazdy wojska przez miasto w drodze na manewry lub udział ułanów w wydarzeniach miejskich wzbudzały powszechne zainteresowanie, a urok kawalerzystów niejednokrotnie poruszał serca niewiast.

Muzeum uczci setną rocznicę przybycia ułanów zasławskich do Ostrołęki wystawą poświęconą pułkowi. Ponadto, wraz z Fundacją Splot Pamięci oraz Stowarzyszeniem Krótkofalowców i Radioamatorów Ziemi Kurpiowskiej, przygotowujemy szereg innych atrakcji, o których będziemy informować. Już dziś zapraszamy!

Na fotografii defilada 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach. Z lewej strony widać kościół garnizonowy – dawną cerkiew pułkową pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, obecnie kościół pw. św. Wojciecha. Z prawej strony pomnik ku czci ułanów poległych w latach 1918–1920. Autor fotografii nieznany, lata 30. XX w., nr inw. MOO/HA/21.