Warsztaty online dla mieszkańców USA

W ubiegłą sobotę, 17 kwietnia 2021 r. wraz z The Polish American Foundation of Connecticut zorganizowaliśmy warsztaty online dla mieszkańców USA. W tematykę kultury kurpiowskiej uczestników wprowadził etnograf Robert Dul, który wraz z Marią Samsel jest współautorem wystawy i katalogu „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej”. Warsztaty składały się z dwóch części. W pierwszej części spotkania Robert Dul opowiedział o regionie, tradycyjnych chałupach, twórczości Kurpiów, jak również o historii i zastosowaniu wycinanki kurpiowskiej, sposobach jej wykonania i potrzebnych do tego narzędziach. W drugiej części etnograf przybliżył tematykę tworzenia i zastosowania kwiatów z bibuły. Naukę własnoręcznego wykonania kurpiowskiej wycinanki i kwiatów prowadziła twórczyni ludowa Wiesława Bogdańska. Nasze warsztaty dotarły do uczestników rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych Ameryki, od Kalifornii do Nowego Jorku. W sprawnej komunikacji w języku angielskim bezcennego wsparcia udzieliła nam rzeźbiarka i malarka Kimba Kerner, której prace będzie można oglądać w Muzeum Kultury Kurpiowskiej jeszcze w tym roku.