Uroczysta msza św. w intencji powstańców poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r.

26 maja 2021 r. w ramach obchodów 190. rocznicy bitwy pod Ostrołęką, na Fortach Bema została odprawiona uroczysta msza święta w intencji poległych powstańców. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Miasta Ostrołęki i Powiatu Ostrołęckiego, delegacje samorządowców, służb mundurowych, leśników, stowarzyszeń historycznych, szkół i organizacji społecznych, harcerze, muzealnicy oraz wielu mieszkańców Ostrołęki. Mszę koncelebrowali ostrołęccy proboszczowie ks. kan. dr Wiesław Białczak (Parafia pw. Nawiedzenia NMP) oraz ks. kan. dr Zdzisław Grzegorczyk (Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego). Warty honorowe przy sarkofagu z prochami powstańców pełnili harcerze z Hufca ZHP im. gen. J. Bema w Ostrołęce.

Po mszy głos zabrała Wiceprezydent Miasta Ostrołęki Anna Gocłowska, która złożyła na ręce Marii Samsel – dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej tablice edukacyjne nawiązujące do bitwy pod Ostrołęką. Maria Samsel chwilę później podkreśliła wagę pomników upamiętniających walkę o niepodległość Polski – w tym ostrołęckiego Pomnika Mauzoleum – jako ogniw łączących przeszłość z przyszłością. Następnie Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bartosz Śnieciński wyrecytował wiersz „Marsz Skrzyneckiego” autorstwa Artura Oppmana. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste złożenie kwiatów pod sarkofagiem i oddanie hołdu poległym żołnierzom. Wydarzenie zakończyło symboliczne posadzenie dębu w alei Bohaterów Bitwy pod Ostrołęką. Dąb został poświęcony Józefowi Bemowi.

Przy tej okazji przypominamy postać generała w wykładzie „Józef Zachariasz Bem – bohater dwóch narodów”, zaprezentowanym na stronie Muzeum w ubiegłym roku. Wykład dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/rHornIVbPMA.