Krzysztof Augustyniak wygłosi wykład pt. „Ewolucja kawalerii polskiej od Sejmu Wielkiego do powstania listopadowego”

Szanowni Państwo,
w tym roku obchodzimy 100. rocznicę przybycia 5 Pułku Ułanów Zasławskich do Ostrołęki oraz 190. rocznicę bitwy pod Ostrołęką. W związku z tym Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przygotowało kilka wydarzeń realizowanych w ramach obchodów wspomnianych rocznic. Jednym z nich będzie wykład: „Ewolucja kawalerii polskiej od Sejmu Wielkiego do powstania listopadowego”, który wygłosi Krzysztof Augustyniak – pracownik Muzeum.

W trakcie wystąpienia ukazane zostaną zmiany, które przeobraziły kawalerię schyłku I RP we wspaniałą broń, jaka przywróciła blask oręża polskiego na polach bitew epoki napoleońskiej i powstania listopadowego.

Wykład odbędzie się w środę 28 lipca 2021 r. (godz. 17.00) w sali oświatowej Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Ilustracja tytułowa: Teofil Mielcarzewicz /autor wzoru/, 2 i 3 Pułk Ułanów, litografia barwna z albumu „Wojsko polskie. Zbiór wszystkich gatunków wojska polskiego w r. 1831”, ze zbiorów Biblioteki Narodowej, domena publiczna.

Kalendarium wydarzeń realizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy przybycia 5 Pułku Ułanów Zasławskich do Ostrołęki i 190. rocznicy bitwy pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku znajduje się pod adresem: https://muzeum.ostroleka.pl/?p=7397.